Boyun fıtığım var. Ne zaman ameliyat düşünmeliyim?

Boyun fıtığınız var ve size çeşitli uzmanlık alanlarına mensup başka başka hekimler tarafından bir biri ile çelişen öneriler yapılıyor ve karar veremiyorsunuz. Bunun yanında bu hastalığı daha önce çekmiş olan tanıdıklarınız da öneride bulunmaktan geri kalmaz. Bu önerileri denemek genellikle bir şey kaybettirmese de mesele ameliyata gelince ameliyatın getirmesi muhtemel olumsuzlukları yanında hiçbir şey olmasa bile boş yere bıçak altına yatmak ve anestezi almak dahi önemli bir sorundur ve iyi düşünülmelidir.

Sıkça söylenen, doğru olduğu yaygın kabul gören bir yanlışı düzeltmekle işe başlayalım. “Ameliyat son çaredir!” Cümlesini hemen herkes duymuştur. Maalesef bu doğru değildir. Hekimlerin “ameliyat endikasyonu” olarak adlandırdıkları ameliyat için gerekli tıbbi gerekçeler varsa hasta vakit geçirmeden (acil değil!) ameliyat olmalı, yoksa da hiç ameliyat olmamalıdır. Boyun fıtığı için bu gerekçeler:

Kolların birinde, elde güç kaybı, uyuşukluk ve iş yaptırmayacak düzeyde sürekli ağrıdır. Bunların hepsi değil, birinin varlığı bile ameliyat olmanıza işaret eder. Ağrınız diğer yöntemlerle de geçebilir ancak boyun fıtığında bel fıtığından farklı olarak bası altındaki yapı bir sinirden daha çok omuriliğin kendisi olduğu için gecikmelerde kolda işlev kaybı ve güçsüzlüğün kalıcı olma olasılığı çok daha fazladır.

Size çekilen MR görüntülerindeki fıtığınız doktorunuzun muayene bulguları ile uyuşuyorsa ve yukarıda saydığımız durumlardan biri varsa ameliyatı ilk yöntem olarak düşünmelisiniz.