Faydalı Bilgiler

Bel Fıtığında Uygun Yatış ve Oturuş

Bel fıtığınız ya da başka nedenlere bağlı bel ağrınız varsa en uygun ve rahat yatış pozisyonu yan yatıp, bacakları hafif karna doğru çekerek, diz arası küçük bir yastık kullanarak yatıştır. Otururken dik oturunuz, öne doğru yığılarak oturmayınız.

Boyun Fıtığında Uygun Yatış ve Yastık

Boyun fıtığınız varsa yan yatarken baş omuz arası boşluğu dolduracak bir yastık kullanınız. Eğer sırt üstü yatıyorsanız mümkün olduğunca ince yastık kullanınız. Çökerek vücut pozisyonunu alan yastıklar kullanmayınız. Silikon yastıklar kullanınız. Yan yatıp, bacakları hafif karna çekip diz arası yastık kullanmak sizi çok rahat ettirecektir.

Bel ve sırt ağrılarında hangi sporlar uygundur?

Bel ve sırt ağrılarında yatay pozisyonda güç harcanan sporları tercih ediniz. Yüzme, yerde yapılan kültür fizik hareketleri, kondisyon bisikleti uygun sporlardandır. Ancak bunları da yaparken öne eğilmekten kaçının. Yere dik eksende kuvvet gerektiren, sıçrama, zıplama, bel hareketlerini aktif olarak yapma gerektiren sporlardan kaçınmak gerekir.

Bel fıtığında korse kullanımı

Bel fıtığınız, kaymanız veya başka bir nedenle bel ağrınız var ve korse kullanmanız önerildiyse kullanmanız gereken korse çelik balenli lumbosakral korsedir. Bu korse ayakta olduğunuz sürece ve toplam 6 haftayı geçmeyecek şekilde kullanılmalıdır. Bu süreden uzun kullanımlarda bel adaleleri zayıflayacağından yeni bir ağrı nedeni ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Boyun fıtığında boyunluk kullanımı

Boyun fıtığınız, kaymanız veya başka bir nedenle boyun ağrınız var ve size boyunluk önerildiyse dik durmanız gereken zamanlarda ve en fazla 6 hafta süre ile çenelik destekli sert bir boyunluk kullanmalısınız.

Bel, sırt ve boyun ağrılarında ilaç kullanımı

Herhangi bir nedenden kaynaklanan bel, sırt veya boyun ağrınız varsa kullanmanız gereken ilaçlar adale gevşetici ve ağrı kesici ilaçların kombinasyonudur. En yaygın hata iki adet adale gevşeticinin birlikte kullanımıdır. Bu konuda doktorunuza danışınız, reçetesiz ilaç kullanmayınız. Unutmayın ki ilaçların önemli yan etkileri vardır.