Omurga Ağrıları

Sırt Ağrıları

Sırt ağrıları kürek kemikleri arası ile bel çukuru hizasına kadar olan bölgenin ağrılarıdır. Çok sık karşılaşılan ağrılardandır. Her toplulukta yaklaşık her yüz kişiden yirmisinde rastlanır. Neden olan etkenler çok fazladır. Yaşam kalitesini düşüren ve kişiyi iş yapmaktan alıkoyan bir ağrı çeşididir.

Büyük kısmı omurga etrafında yer alan adalelerin duruş ve oturuş pozisyonuna bağlı gerginliğinden oluşur. Ama aynı zamanda nadiren de olsa önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Duruş bozukluğuna bağlı gelişen sırt ağrısı eğer zamanında ve uygun tedavi edilmezse duruş bozukluğunun kalıcı olması ile sürekli bir hal alır. Masa başında öne eğilerek çalışanlarda sık görülür.

Bizim ilgi alanımıza giren sırt ağrıları omurga rahatsızlıklarından kaynaklanan ağrılardır. Bunlar sırt bölgesi omurları arasındaki fıtıklardan, sırt bölgesinde dar omurga kanalından ya da omurganın skolyoz, kifoz gibi şekil bozukluklarından kaynaklanır.

Sırt ağrılarının omurga kaynaklı olanlarının tanısı için iyi bir muayene, röntgen filmleri, MR ve gerekirse EMG kullanılır.

    Omurga Ağrıları

    Boyun Ağrıları

    Bel Ağrıları

    Sırt Ağrıları