Omurga Hastalıkları

Omurga Darlıkları

Kemik ve kıkırdaktan meydana gelen omurga; insan iskeletinin temel ekseni olup vücuda destek olur, konum ve yapı itibariyle çok önemli olan omurgada dar kanal hastalığı başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkabilir.

Omuriliği koruma görevine sahip olan omurga kanalının, bazen dış etkiler, bazen de çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle daralabilir. Bu durumda ortaya çıkan dar kanal hastalığının ilerlemeden tedavi edilmelidir.

İnsan omurgası 33-34 adet omurdan oluşuyor. İlk 24 omuru boyun, sırt ve bel omuru olarak üçe ayırmak mümkün. İnsanda 7 adet boyun, 12 adet sırt ve 5 adet bel omuru bulunuyor. Bel bölgesinde yer alan omurlar Lomber vertebra olarak bilinir ve L1, L2, L3, L4 ve L5 olarak adlandırılıyor. Belde dar kanal hastalığı lomber vertebra bölgesinde görülüyor ve yaygın olarak L4-L5 seviyesinde meydana geliyor. L5-S1 ve L1-2 seviyelerinde daralma çok nadir görülüyor. L4-5 seviyesi ile birlikte en çok daralma görülen seviyeler L3-4 ve L2-3 seviyeleri oluyor. Tek bir seviyede başlayan ve tedavi edilmediğinde diğer seviyelere doğru yayılan dar kanal hastalığı için ameliyatla tedavi gerekebiliyor.

Dar kanal hastalığı teşhisi
Omurilik daralması olan omurgadaki dar kanal hastalığı uzun yıllar boyunca yavaşça ilerleyebilir. Bu hastalık bel fıtığı ile kolay karıştırılabilir ve dolayısı ile doğru teşhisi çok gecikebilir.

Omurga kanal darlığı bel ve bacak bölgesinde ağrıya, kramplara ve uyuşmaya neden olabilir, hastalık ilerledikçe yürüme bozukluğuna ve yürüme mesafesinde kısalmaya neden olur. Omurga darlığı, idrar ve dışkı kaçırma, cinsel fonksiyonların bozulmasının da, dar kanal hastalığında görülebildiğini, boyun bölgesinde meydana gelen omurga kanal darlığı ise kolları da etkileyebilir.

Dar omurga kanalı rahatsızlığı, sessiz bir şekilde ilerleyerek oldukça ileri yaşlarda kendini gösterebilir. Omurilik kanal daralması ile ilgili doğru teşhisi koymak için hastaların omurga kanal çaplarına bakılarak dar kanal hastalığının ne durumda olduğu teşhis edilebiliyor. Teşhisi yaparken ayrıca efektif kanal alanı da göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bu durumda ilerleyen yaşlarda vidalama gibi uzun süren ameliyatların yerine daha kısa süren Mikroteknikle İnternal Dekompresyon yöntemi ile dar kanal ameliyatı tercih edilebilir. Ayrıca bu yöntem ile hastaların daha kısa sürede normal günlük yaşantılarına dönmelerinin önemli bir avantaj. Dar kanal hastalığında ameliyat kararının uzman hekimler tarafından verilmesi ve gerekli tetkiklerin detaylı olarak yapılması gerekiyor. Genellikle ilerleyen yaşlarda görülen bu rahatsızlık, genç yaşlarda da ortaya çıkabilir. Omurgada dar kanal hastalığı büyük ilerleme yaşanmayan ve çok geç kalınmayan durumlarda tamamen tedavi edilebiliyor. Hastalar tekrardan standart yaşam kalitesine ulaşabiliyor. Bu nedenle teşhis ve tedavi süreçleri büyük önem taşıyor.

Omurilik kanal daralması tedavisi
Yürüme mesafesi giderek kısalan, ayakta kalmakta güçlük çeken ve sadece öne eğik duruş pozisyonu ile hareket edebilen hastalar için dışardan yapılan müdahale, fizik tedavi ve çeşitli ilaç uygulamaları yetersiz kalabiliyor. Bazı durumlarda hastanın normal sağlıklı haline dönmesi için geç kalınmış olsa da cerrahi müdahale hastanın daha da kötüleşmesini engellemek için kaçınılmazdır. Dar omurilik kanalı belirli bir seviyede sona eren ve öylece bekleyen bir hastalık değil. Her geçen gün daha da kötüye giden bir rahatsızlık olduğundan dolayı hangi aşamada olursa olsun tedavi edilmeli. Spinal stenoz yani dar kanal olarak bilinen rahatsızlığın tedavi yöntemlerinin hastaya net olarak söylenmemesi bu alanda tedavi ihtiyacı olan insanların kararlarını olumsuz olarak etkiliyor. İnsanlar genel olarak bilmedikleri tedavilerden çekiniyor. Ancak tedavi uygulanacak ya da ameliyat edilecek bölge omurga olduğu zaman çok daha fazla soru işaretine sahip oluyorlar. Bu nedenle hastalar iyi aydınlatılmalıdır.

Omurga Hastalıkları

Bel Fıtığı

Boyun Fıtığı

Omur/Omurilik Tümörleri

Omurga Kırıkları

Omurga/Bel Kaymaları

Omurga Darlıkları