Doğru Bilinen Yanlışlar

Bel fıtığında ameliyat son çaredir!


Bu bel fıtığı konusunda en yaygın ve en yanlış fikirlerden biridir. Bel fıtığında ameliyat seçeneğinin bir takım gerekçeleri vardır. Bunlar fıtığın neden olduğu bacak ve ayaklarda güç kaybı, uyuşukluk ve histe azalma ve idrar kaybıdır. Bu durumlardan bir veya birkaçının gelişmiş olduğu hastalarda ameliyat dışı tedaviler hastayı oyalar ve iyileşme şansını azaltır. Hastada bu bulgular yoksa o zaman hastanın ameliyat dışı tedavilere yönlendirilmesi gerekir. Yani ameliyat son çare değildir, ameliyat olması gereken hasta için olabildiğince erkene alınması gereken bir tedavi şeklidir.

Omurga kanalı darlığım var, ameliyat önerildi ama bunun için yaşlıyım.


Omurga kanalı darlıkları ikincil bir nedene dayanmıyor ve omurganın gerçek yapısal darlıkları ise zaten geç yaşlarda şikayete neden olurlar. Yani bu hastalığın cerrahi tedavisi de geç dönemde yapılmaktadır. O nedenle ameliyat için yaşlı olduğunuzu düşünmemelisiniz.
Zayıf kişilerde bel fıtığı olmaz!
Bel fıtığı için yanlış görüşlerden biri de budur. Zayıf kişilerde de bel fıtığı olur hem de aşağı yukarıda fazla kilolu insanlarla aynı sıklıkta! Fazla kilolar bel fıtığı olduktan sonra önemli bir dezavantajdır. Bel ağırlık taşıyan bölgedir. Her şeye rağmen fazla kilolarınızı vermeniz sizin avantajınadır.

Boyun fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme zordur.


Boyun fıtığı ameliyatları aksine tüm beyin cerrahisinin en iyi sonuç alınan ve en rafine ameliyatlarındandır. İyileşme ve ameliyattan fayda görme oranı çok yüksektir.

Boyun fıtığında kullanılan malzemeler ameliyat sonrası boyun hareketlerini kısıtlar, başımızı çevirmekte zorlanırız.


Boyun fıtığı ameliyatlarında kullanılan ve iki olur arasına yerleştirilen malzemeler boyun hareketlerini çok az oranda kısıtlar. Bu kısıtlama günlük yaşamda hissedilecek oranda değildir. İşleri nedeni ile boyun hareketlerini tam genişlikte kullanmak zorunda olan hastalar için omurlar arasına konan protezler geliştirilmiştir.

Bel fıtığı ameliyatlarından iyi sonuç alınmaz!


Bu bilgi hiç bir veriye dayanmadan sadece başına olumsuz bir durum gelmiş bir iki hastanın kişisel tecrübesiyle ortay atılmış bir efsanedir. Bel fıtığı ameliyatları asıl olarak güç kaybı gibi nörolojik kayıpları geri çevirmeye yönelik bir ameliyattır. Hastanın beklentisi ameliyat öncesi iyi ortaya konmalıdır. Ameliyat öncesi dönem yürüyemeyen bazı hastalarımız ağrılarının tam geçmediğinden dolayı ameliyat sonucunu başarısız addedebilirler. Bu tamamen kişisel bir durum ve görüş olup, gerçekle ilişkisi yoktur. Bel fıtığı ameliyatlarından günümüzde alınan sonuç oldukça iyidir.