Omurlarımda kayma var. Ne zaman ameliyat düşünmeliyim?

İki omurunuzun bir biri üzerinde kaymış olduğu söylendi ve size çeşitli uzmanlık alanlarına mensup başka başka hekimler tarafından bir biri ile çelişen öneriler yapılıyor ve karar veremiyorsunuz. Bunun yanında bu hastalığı daha önce çekmiş olan tanıdıklarınız da öneride bulunmaktan geri kalmaz. Bu önerileri denemek genellikle bir şey kaybettirmese de mesele ameliyata gelince ameliyatın getirmesi muhtemel olumsuzlukları yanında hiçbir şey olmasa bile boş yere bıçak altına yatmak ve anestezi almak dahi önemli bir sorundur ve iyi düşünülmelidir.

Sıkça söylenen, doğru olduğu yaygın kabul gören bir yanlışı düzeltmekle işe başlayalım. “Ameliyat son çaredir!” Cümlesini hemen herkes duymuştur. Maalesef bu doğru değildir. Hekimlerin “ameliyat endikasyonu” olarak adlandırdıkları ameliyat için gerekli tıbbi gerekçeler varsa hasta vakit geçirmeden (acil değil!) ameliyat olmalı, yoksa da hiç ameliyat olmamalıdır. Omur kaymaları için bu gerekçeler:

Yürümede ve ayakta durmada güçlük, bacaklarda ve ayakta kuvvet kaybı, bacaklarda his kaybı, idrar kaçırma veya yapamama, sürekli ve iş yaptırmayacak düzeyde ağrılardır. Bunların hepsi değil, birinin varlığı bile ameliyat olmanıza işaret eder. Ağrınız diğer yöntemlerle de geçebilir. Omur kayması ameliyatlarında metal vida ve çubuklar kullanılmaktadır. Vücuda yerleştirilen bu malzemeler eklemler gibi hareketli organlara yerleştirilen ve belli bir ömrü olan malzemeler gibi olmadığından ameliyatı geç dönemde yapmak için bir gerekçe değildir.

Size çekilen MR görüntülerindeki kaymanız doktorunuzun muayene bulguları ile uyuşuyorsa ve yukarıda saydığımız durumlardan biri varsa ameliyatı ilk yöntem olarak düşünmelisiniz.